مقایسه برش پلاسما، لیزر و واترجت

مقایسه برش پلاسما، لیزر و واترجت

پلاسما، لیرز یا واتر جت؟ تقریبا همه افرادی که در صنایع برش فلز درگیر هستند با این پرسش روبرو شده اند. با این حال پاسخ قطعی برای این پرسش وجود ندارد و بستگی به شرایط دارد. بدین منظور به تجزیه و تحلیل جنبه های فنی و اقتصادی برش فلز می پردازیم.

برش پلاسما

برش جت پلاسما از یک گاز رسانا برای انتقال انرژی از منبع انرژی الکتریکی از طریق مشعل برش پلاسما  به قطعه کار استفاده میکند. کاربرد بسیار زیاد بر روی فلزات متنوع و همچنین مقرون به صرفه بودن آن یکی از ویژگی های برجسته برش پلاسما است.

مزایا

برش طیف گسترده ای از فلزات دقت برش تا 0.008 اینچ یا 0.2 میلیمتر کیفیت بالا در ایجاد سوراخ کم هزینه سرعت برش بالا

معایب

دقت کمتر در برابر لیزر و واترجت تولید دود و گاز در هنگام برش کیفیت پایین برش روی لبه های کار (ایجاد پلیسه)

 

برش لیزر

فناوری برش لیزر برای برشکاری از پرتوهای لیزر استفاده میکند. برش لیزر بسیار دقیق تر از پلاسما است و انرژی کمتری در برش آلومینیوم و فولاد مصرف میکند.

مزایا

برشکاری قطعات پیچیده با سرعت بالا بدون نیاز به تغییر ابزار برشکاری قطعات با ضخامت های مختلف بصورت همزمان توانایی برش با فواصل بسیار کم برش قطعات فلزی و غیر فلزی سرعت بالا

معایب

پرهزینه تر نسبت به سایر روش ها مصرف انرژی زیاد برش مواد با سطح براق بسیار سخت یا غیرممکن است.

 

واترجت

واترجت برای یرشکاری از آب با فشار زیاد یا ترکیبی از آب و مواد ساینده به منظور برش طیف بسیار وسیعی از مواد استفاده میکند. واترجت برای برش چوب و سنگ استفاده میشود و با افزودن مواد ساینده به آب میتوان فلزات بسیار سخت را نیز برش داد.

واتر جت(چپ) و لیزر (راست)

مزایا

برش هر نوعی از مواد در هنگام برش ایجاد حرارت روی قطعه نمیکند ،پرتاپ ضایعات خطرناک هنگام برش کم است ، برش بسیار دقیق قطعات ضخیم

معایب

سرعت برش پایین ،پر سرو صدا ،گران بودن مواد ساینده

نتیجه گیری

با نگاهی به مزایا و معایب هر سه روش اکنون به مقایسه هر سه در بخش های مختلف می پردازیم.

هزینه ها

جدا از هزینه دستگاه، برش پلاسما کم هزینه ترین و لیزر پرهزینه ترین روش است.

سرعت برش

سرعت برش هر دستگاه روی میزان تولید در یک کارگاه تاثیر مستقیم دارد. واترجت کمترین سرعت برش ( مخصوصا مواد ضخیم) ، بعد از آن لیزر و سریعترین سرعت را پلاسما دارد.

دقت برش

کیفیت روش براساس میزان نزدیک بودن ابعاد قطعه برش خورده به ابعاد نقشه و تلرانس پایین آن سنجیده میشود. واترجت دقیق ترین شیوه و پلاسما کمترین دقت برشی را دارد.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 6 =