کدام استاندارد نقشه کشی بهتر است؛ISO یا ASME ؟

کدام استاندارد نقشه کشی بهتر است؛ISO یا ASME ؟

اگرچه طراحی های سه بعدی در صنعت در حال گسترش است اما طراحی های دو بعدی اهمیت خود را از دست نداده اند. در نقشه های دو بعدی جنس، صافی سطح، شیوه ساخت، ابعاد و اندازه ها و بسیاری موارد دیگر از قطعه نمایش داده میشود که به کمک علائم و نماد های استاندارد صورت می پذیرد. استانداردهای پرطرفدار استاندارد ASME و استاندارد ISO هستند. معمولا کشور های اروپایی از ISO استفاده میکنند در حالیکه کشورهای آمریکا، بریتانیا و حتی استرالیا ، ASME را ترجیح میدهند. اگرچه همه مهندسان باید با هردو استاندارد آشنا باشند اما برای برخی از آنان انتخاب یک استاندارد در ساخت یک محصول ممکن است چالش برانگیز باشد زیرا هرکدام از استانداردها تفاوت های خاصی با یکدیگر دارند. در ادامه به این تفاوت ها اشاره میکنیم تا انتخاب برای تولیدکنندگان آسانتر شود:

استاندارد ISO : زاویه دید اول شخص

در این استاندارد جسم بین صفحه و مشاهده‌گر قرار دارد و نمای بالا زیر نمای جلو قرار میگیرد و صفحه غیر شفاف در نظر گرفته میشود. این نوع استاندارد شبیه تابش نور از سمت زاویه دید به جسم است که سایه جسم نقشه خواهد بود. بر همین اساس قسمت سمت راست جسم به عنوان نمای چپ در نظر گرفته میشود.

استاندارد ASME : زاویه دید سوم شخص

در این استاندارد صفحه بین جسم و مشاهده‌گر قرار میگیرد و نمای بالا، بالای نمای روبرو خواهد بود. در واقع آنچه شما میبینید همان زاویه‌ی نما است. این نوع استاندارد شبیه پهن کردن قطعه روی صفحه ترسیم است که همه نماها از نظر مشاهده‌گر در جای خود قرار دارند. این استاندارد از نظر تصور جسم از طریق نقشه بسیار راحت است.

کدام را انتخاب کنیم؟

همانطور که گفته شد هر منطقه و کشور از یک استاندارد بطور عمده استفاده میکند و در موارد دیگر بستگی به شرکت سازنده دارد. شرکت ها هم با توجه به مکان، نوع محصول، عملکرد و تکنیک ساخت از استانداردهای دلخواه استفاده میکنند.

مورد دیگر اهمیت این نکته است که در نقشه های صنعتی آنچه بیش از همه اهمیت دارد میزان درک تولید کننده از نقشه های رسم شده است. هرچه نقشه ها ساده تر و قابل فهم تر برای تولیدکننده باشد و خط چین ها و خط مخفی کمتر در نقشه دیده شود، بهتر است.

تفاوت استانداردها یک مشکل قدیمی است و رسیدن به یک استاندارد واحد و کامل هدف اساسی مهندسان به خصوص بعد از جنگ جهانی اول بود. امروزه مهندسان با هردو استاندارد خود را وقف میدهند. از طرفی با پیشرفت نرم افزارهای حوزه CAD و مشاهده طرح ها از طریق ماژول های PMI و MBD شرایطی فراهم شده که نیازی به ساخت نقشه وجود ندارد و تولید کننده ، محصول را بصورت سه بعدی دریافت و مشاهده میکند.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − هفت =