شباهتها و تفاوتهای هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و داده کاوی

در چند سال گذشته عبارتهای جدیدی در علوم کامپیوتر مطرح شده است. از جمله واژه هایی مثل داده کاوی، یادگیری ماشین و هوش مصنوعی که هر کدام از این عبارات در یک شاخه تخصصی قرار میگیرند. اما برای افرادی که به تازگی با این مفاهیم آشنا شده اند ممکن است دچار سردرگمی شوند. این حوزه ها شامل تفاوت ها و شباهت هایی است که در این مقاله آنها را معرفی میکنیم:

داده کاوی

داده کاوی یکی از جدیدترین استراتژی های بازاریابی است که اساس هوش مصنوعی و یادگیری ماشین محسوب میشود. داده کاوی روشی است که در آن با جمع آوری اطلاعات عظیم از منابع مختلف میتوان الگوهایی را کشف کرد که پیش از این غیرممکن بود. همچنین میتواند با ایجاد ازتباط بین رویداد A و B سوالاتی را ایجاد کند که قبلا مطرح نمی شدند.

هوش مصنوعی

هوش مصنوعی عبارتی کلی در زمینه ایجاد ساختاری به منظور تسهیل در امر تفکر کامپیوترها و سیستم ها برای حل مسائل مطرح شده از داده کاوی ها بدون کمک بیرونی می باشد.

پاسخ سوالات در هوش مصنوعی از قبل برنامه نویسی نمیشود بلکه ساختاری برنامه نویسی میشود که کامپیوتر بر اساس آن با ایجاد ارتباط بین داده ها پاسخ یا پاسخ هایی برای یک سوال ارائه کند.

یادگیری ماشین

یادگیری ماشین بطور دائمی با هوش مصنوعی اشتباه گرفته میشود. یادگیری ماشین شامل روش هایی است که از طریق آن یک کامپیوتر میتواند خو را قدم به قدم با اطلاعات جدید وفق دهد. در واقع کامپیوتر با بررسی داده هایی که از راه های مختلف به آن میرسد میتواند تجربه اندوزی کند. مثل برخی بازی های شطرنج که اگر از روشی خاص یک انسان بتواند کامپیوتر را شکست دهد دفعه بعد دیگر آن کامپیوتر از آن روش شکست نمی خورد.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + 9 =