معرفی 12 نوع پیچ رایج

معرفی 12 نوع پیچ رایج

Bent Bolt

Bent Bolt یا پیچ های چشمی یک سرشان بصورت گرد طراحی شده که برای استفاده در شرایط های خاص مناسب باشد.

Carriage Bolt

سر این پیچ ها بصورت گرد طراحی شده است و دلیل آن صرفا زیبایی است. به دلیل وجود سطح تخت در ساق آن، این نوع پیچ ها در برابر تنش پیچشی مقاوم است. برخی از این پیچ ها در محل خود پرس میشوند و برخی دیگر می بایست با پیچ گوشتی بسته شوند.

Hex Bolt

پیچ های شش گوش یا HEX  از عمده ترین پیچ های مورد استفاده می باشند. در سه گرید تولید میشوند و سایز آنها از ¼ تا 4 اینچ متغیر است. پیچ های شش گوش دارای استحکام بالا در برابر تنش برشی هستند و به سادگی باز و بسته میشوند.

Lag Bolt

پیچ هایی با سر چهارگوش هستند که انتهای آنها بصورت مخروطی رزوه شده است. این پیچ ها در صنایع چوبی و ساختمانی به کار میرود.

Plow Bolt

این پیچ ها داراس سر تخت به منظور باز و بست کردن سریع می باشند. همچنین برخی از این پیچ ها دارای خار هستند تا از پیچش های ناگهانی جلوگیری کند.

Round Bolt

پیچ های سرگرد غالبا با مهره و گشتاور مناسب بسته میشوند. گرد بودن سر آنها به محصول نهایی ظاهری جذاب و یکنواخت می دهد.

Square Bolt

پیچ هایی با سر چهارگوش هستند و در دو گرید قطری از سایز ¼ تا ½1 اینچ تولید میشوند.

Track Bolt

این پیچ ها مخصوص استفاده در خطوط راه آهن می باشد. برخی از انواع این پیچ ها دارای سر بیضوی شکل به منظور جلوگیری از چرخش می باشد.

Elevator Bolt

وبژگی این نوع از پیچ ها، قطر بزرگ و سر تخت می باشد. سرتخت بودن این پیچ سبب میشود که بتوان پس از نصب آن را صاف و صیقلی کرد. گردن پیچ به منظور جلوگیری از چرخش بصورت چهارگوش طراحی شده است و عموما در مواد نرم مورد استفاده قرار میگیرد.

Countersunk Bolt

 

به منظور استفاده در محصولاتی است که نیاز به باز و بست سریع دارند.

Aircraft Bolt

دارای سر 12 گوش است و به منظور بستن قطعاتی با استحکام بالا مناسب می باشد. سرپیچ خاص آن سبب میشود که بتوان گشتاور بالایی را در بستن پیچ اعمال کرد. همچنین این پیچ مورد تایید استاندارد DoD نیز میباشد.

Flanged Bolt

داراس سرپیچ بزرگی است که استفاده از واشر در آن را بی نیاز می سازد.

 

2 دیدگاه ها

 1. مینا

  سلام خسته نباشید برای مقاله خوبتون میخواستم بدونم کسی میدونه برای پیچ‌های کابین چون چوب هستن میشه از کدوم پیچ‌های آهنی به جز پیچ چوب استفاده کرد من از ی فروشگاهی به اسم مگا پیچ پرسیدم میگفتن میتونین به جای خرید پیچ آهنی مخصوص چوب از پیچ سر عدسی دو سو استفاده کنید درسته؟

  Reply
  • فرشید

   سلام. شما به جز استفاده از wood screw ها یا همون پیچ های چوب میتونید از پیچ های سر مته ای استفاده کنید و برای بستن هم از بوکس های بادی قدرتی استفاده کنید. و اون چیزی که فروشگاه به شما گفته مربوط به کلگی پیچ هست نه انتهای پیچ.

   Reply

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × دو =