آیا میتوان از طریق علم خدا را اثبات کرد؟

دین مقوله‌ی مهمی است که در طول سالیان متمادی به دلیل نگرش های مختلف افراد باعث بروز تنش ها و اختلافات بزرگی در جهان شده است. زیرا گروهی عقیده ای را باور دارند که ممکن است دیگری عکس آن عقیده را باور داشته باشند و عده ای هم هستند که هیچکدام را باور ندارند.اما حق با چه کسی است؟ آیا واقعا حق با کسی هست؟ در میان اگر دانشمندان بتوانند مدرکی دال بر اثبات خدا یا عدم اثبات آن بیابند مسئله حل شده است؟

افراد مختلف باور های مختلفی را به دلایل گوناگون دارند. اما فارغ از عقاید، همه انسان ها بر یک چیز باور دارند که این کره‌ی خاکی که در آن زندگی میکنیم جای مناسبی برای حیات است. سیاره‌ی ما در فاصله بسیار مناسبی از خورشید قرار دارد و این فاصله نه کم و نه زیاد است. اتمسفر زمین سبب شده که لایه‌ی محافظتی در برابر خطرات بیرونی ایجاد شود و آب مایع در سطح زمین تشکیل شود و تعادل بین آب و خشکی سبب ایجاد تنوع زیستی در زمین شده است.

اعماق دریا جایی که هیچ نوری وجود ندارد اما حیات وجود دارد.

اما همه‌ی این ها برای چه هستند؟ آیا اینها فقط برای ما طراحی شده اند؟

قبل از یافتن پاسخ این پرسش ها می بایست ابتدا از خود سه سوال بپرسیم:

  1. چه شرایطی برای تشکیل حیات لازم است؟
  2. آیا چنین شرایط مشابه زمین در جای دیگری از کیهان موجود است؟
  3. اگر نتوان حیاتی خارج از زمین پیدا کرد آیا این امر خدا را اثبات میکند؟

میتوان سوال اول را اینگونه نیز مطرح کرد که آیا شرایطی که در زمین برای تشکیل حیات ایجاد شده است، لزوما تنها لازمه تشکیل حیات است و یا ممکن است حیات در جهانی دیگر به شکل دیگری تشکیل شود؟

دانشمندانی که به دنبال حیات دیگر در خارج از زمین هستند عمدتا با سه پیش شرط اقدام به کاووش میکنند.

  1. داشتن کوه های سنگی و دشت های خاکی
  2. دارا بودن دمای مناسب مانند زمین
  3. دارا بودن آب روی سطح آن

با در نظر گرفتن سه شرط بالا دانشمندان تعداد این سیارات را 40 تا 80 میلیارد فقط در کهکشان خودمان تخمین میزنند. که این تعداد داشتن حیات در یکی یا تعدادی از آنها را بسیار محتمل میکند. همچنین اگر بیگ بنگ که احتمال وقوع آن یک در یک میلیون بود را شروع همه چیز بدانیم، حداقل 40 هزار سیاره چنین شرایطی را دارند.

احتمال وجود حیات

اگر نتوان حیاتی دیگر در جهان پیدا کرد آیا اثبات وجود خدا دچار دگرگونی خواهد شد؟ نمیتوان مطمئن بود که افراد مختلف از این طریق به خدا معتقد باشند یا نباشند. اما دانشمندان هیچکدام خدا را اثبات و یا رد نمیکنند اما با یافتن این سوالات در آینده میتوان به حقایق جهان و بزرگترین راز هستی دست یافت.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − چهار =