چرا SolidWorks بهترین نرم افزار CAD است؟

امروزه بسیاری از سازندگان قطعات صنعتی و یا صنایع خودروسازی از نرم افزار SolidWorks به عنوان نرم افزار مدلسازی استفاده میکنند. امروزه در جهان مهندسان در زمینه تولید و قطعه سازی از طراحی کانسپت های 2 بعدی گرفته تا مدلهای سه بعدی با جزییات بالا ، از نرم افزار SolidWorks به عنوان اولویت اول استفاده میکنند. برخی از شرکت ها طراحان را استخدام کرده و برخی نیز از طراحان در خارج از شرکت بصورت پروژه ای بهره میگیرند. در هر دو حالت نرم افزار SolidWorks بیشترین استفاده را دارد.

بررسی بازار فروش نرم افزارهای حوزه CAD  در سال 2016 نشان میدهد که SolidWorks حدود 47 درصد بازار را در اختیار دارد و نیمه دیگر باقی مانده بین نرم افزارهای Inventor ، Creo و SolidEdge تقسیم شده است. همچنین بیش از 3.1 میلیون مهندس طراح در جهان از SW برای تبدیل ایده های خود به محصول استفاده میکنند.

SolidWorks به دلیل پشتیبانی از فرمت های گوناگون، در صنایع ورقکاری، تجهیزات صنعتی، لوازم خانگی، ماشین آلات و ابزارهای پزشکی مورد استفاده قرار میگیرد و این صنایع از طراحان با تجربه SW برای رسیدن به اهدافشان استفاده میکنند.

مزایای SolidWorks نسبت به سایر نرم افزارهای CAD

 • محیط کاربری جذاب و ساده که سبب شناخت سریعتر ویژگی های آن میشود.
 • یادگیری آن تسبت به دیگر نرم افزارها سریعتر است.
 • قابلیت طراحی پارامتری و یا مستقیم
 • آزمایش طراحی، رندر و مستندسازی محصول در یک پلتفرم قرار دارد.
 • قابلیت طراحی تکرار پذیر از یک قطعه بصورت خودکار
 • دارای کتابخانه بزرگی از قطعات استاندارد از پیش طراحی شده
 • ساخت انیمیشن و مشاهده کارکرد قطعات اسمبل شده به آسانی
 • طراحی مدل 3 بعدی از کانسپت 2 بعدی بدون استفاده از کاغذ

با معرفی SolidWorks 2017 بسیاری از قابلیت های جدید معرفی شد که میتوان به بهبود عملکرد ابزار chamfer و fillet اشاره کرد. همچنین ابزارهای surfacing مثل wrap، drag و drop، emboss و deboss عملکرد بهتری پیدا کرده است. از مهمترین ویژگی نسخه جدید SolidWorks  را هم میتوان به قابلیت  Magnetic mates اشاره کرد که با استفاده از آن میتوان به راحتی با درگ کردن قطعات بزرگ اسمبل شده را سازماندهی کرد. با مشاهده ویدیوی زیر با این قابلیت بیشتر آشنا شوید.

1 دیدگاه

 1. اسماعیل

  بنظرم برای طراحی مفهومی سریعترین و منعطف ترین ابزار ها رو AutoCad داره. برای طراحی صنعتی هم Inventor همین ویژگی ها رو داره. سالیدورک میتونه گزینه دوم باشه. (نظر شخصیه البته با توجه به تجربه کار با هر سه نرم افزار)

  Reply

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × سه =