استفاده از اسکن سه بعدی به منظور مهندسی معکوس

استفاده از اسکن سه بعدی به منظور مهندسی معکوس

فرآیند مهندسی معکوس نیاز به بررسی دقیق از قطعه در دست و شناسایی ساختار هر جز از قطعه مونتاژ شده دارد. این فرآیند ملزم به دانستن روش تولید هر قطعه می باشد. این تکنیک برای تولید محصولاتی که اطلاعات ناقص از آن در دسترس است و یا فرآیند ساخت آن نامشخص است بسیار مناسب می باشد.

یکی از مشکلاتی که در فرآیند مهندسی معکوس گریبان گیر می باشد آن است که در برخی موارد دمونتاژ کردن قطعات به ساختارهای جدا از هم، دشوار و گاها غیر ممکن است. در این حالت اندازه گیری ابعاد دقیق قطعه دشوار خواهد بود. همچنین به دلیل ساختار پیچیده برخی قطعات و پیوستگی اجزا با یکدیگر نمیتوان آنها را بصورت جدا اندازه گیری کرد. در این صورت خروجی کار بی کیفیت و غیر دقیق خواهد شد. با این تفاسیر استفاده از اسکنر سه بعدی برای انجام کار مورد نیاز خواهد بود.

اسکنرهای لیزری سه بعدی با ضبط نقاط روی سطح قطعه و  تشکیل ابرنقاط روی رایانه به کمک نرم افزار، محصول را مدلسازی میکنند. اسکنرهای سه بعدی با داشتن ابزارهای دقیق اندازه گیری میتوانند شکل دقیقی از محصول را ایجاد کنند و میتوان تغییرات دلخواهی را پس از مدلسازی روی محصول ایجاد کرد. امروزه اسکنرهای سه بعدی بسیاری موجود است که از تکنیک های مختلفی استفاده میکنند. این تکنیک ها شامل CT اسکنرهای صنعتی، CMM ها(دستگاه اندازه گیری مختصاتی) یا (Coordinate Measuring Machine) و اسکنرهای نوری هستند.

برخی مزیت های اسکنر سه بعدی لیزری در پروژه های مهندسی معکوس

  • دمونتاژ کردن قطعات به حداقل میرسد
  • دشواری اندازه گیری برای قطعات پیچیده را از بین میبرد
  • ابعاد و اندازه دقیقی از قطعه را فراهم میکند
  • انجام فرآیند مهندسی معکوس را سرعت می بخشد
  • اصلاحات مدل سه بعدی را به آسانی فراهم میکند

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + شانزده =