ارسال بسته های خون با پهپاد

پژوهشگران موفق به آزمایش روشی شدند که با استفاده از آن میتوانند بسته های بزرگی از فرآورده های خونی را بدون ایجاد تغییرات دما و یکپارچگی سلولی از طریق پهپاد ها به بیمارستان ها یا محل های حادثه ارسال کنند.

نتایج این پژوهش که در ماه گذشته در مجله Transfusion منتشر شد نشان میدهد که استفاده از پهپاد ها به منظور ارسال بسته های خونی به بیمارستان ها یا محل تصادف، راه حلی ایمن و مؤثر است و از لحاظ زمانی بسیار سریع می باشد.

جان هاپکینز مدیر تحقیقات در این زمینه میگوید:

در مناطق روستایی به دلیل فقدان درمانگاه نزدیک و یا عدم وجود محل هایی برای نگهداری فرآورده های خونی و همچنین در مناطقی که به دلیل وجود جاده های صعب العبور که امکان استفاده از آمبولانس ها مقدور نیست، به کارگیری از پهپاد ها راه حلی کارآمد است.

تیم پژوهشی جان هاپکینز در گذشته روی تاثیرات استفاده از پهپاد ها به منظور انتقال محصولات خونی، شیمیایی و زیستی مطالعه کردند و هیچگونه تاثیر منفی در این زمینه پیدا نکردند. در این پژوهش، محققان با استفاده از شش بسته خونی، شش بسته پلاکت خون و شش بسته پلاسمای منجمد و سپس قرار دادن آنها در یک جعبه خنک کننده، آن را به یک پهپاد مدل S900 متصل کردند. در این پهپاد یک دوربین قرار داشت که محققان آن را با جعبه خنک کننده جایگزین کردند.

برای هر تست پروازی، پهپاد مسیری 13 تا 20 کیلومتری (8 تا 12 مایل) و ارتفاع 100 متری را طی میکرد. هر پرواز حدودا 26 دقیقه طول می کشید. تیم تحقیقاتی به منظور ثابت نگه داشتن دمای بسته ها از یخ خشک در داخل جعبه استفاده کردند. سپس با فرستادن پهپاد به فاصله 20 کیلومتری، میزان آسیب به سلول های خونی و همچنین میزان PH پلاکت ها را بررسی کردند که نتایج رضایت بخش بود.

این تیم پژوهشی در نظر دارند در آینده با طراحی سیستمی بتوانند میزان دمای داخل جعبه ها را ثابت و یا به میزان دلخواه نگه دارند.

با توسعه این طرح، در آینده افراد قادر خواهند بود که به محض رسیدن به صحنه تصادف و فهمیدن گروه خونی فرد قربانی، به سرعت و از طریق قرارگیری پهپاد ها در محل حادثه، محصولات خونی مورد نیاز را دریافت کنند.

 

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − شش =