6 تکنولوژی که آینده هر شغلی را به خطر می‌اندازد

6 تکنولوژی که آینده هر شغلی را به خطر می‌اندازد

در مطلبی با عنوان ” آیا ربات ها جایگزین شغل شما میشوند؟” گفته شد که برخی ربات ها در آینده میتوانند جایگزین شما در کارتان شوند و شما را خانه نشین کنند. اما فقط ربات ها نیستند که میتوانند این خطر را برایتان ایجاد کنند و تکنولوژی های دیگری نیز در حال رشدند. تکنولوژی های جدید تنها محدود به گجت ها نیستند بلکه این تکنولوژی ها کسب و کار و درآمد ما را نیز تحت تاثیر قرار میدهند. برخی افراد معتقدند که تاثیر پذیری زندگی افراد و تغییرات جهان توسط تکنولوژی های جدید، میتواند فاز چهارم انقلاب صنعتی باشد زیرا کارشناسان تخمین میزنند که تا سال 2025 حدود 7 میلیون شغل توسط ربات ها انجام شود. 

خبر خوب اینست که با ظهور تکنولوژی های نو و افزایش عملکرد ربات ها و هوش مصنوعی، مشاغل جدیدی مربوط به آنها ایجاد خواهد شد. هیچکس از توسعه تکنولوژی ها در امان نیست از جمله شما! هوشمند ترین فرد میتواند از میان تکنولوژی های در حال پیشرفت شغل خود را بر اساس آن توسعه دهد تا بتواند در دنیا موفق باشد.

برخی از این تکنولوژی ها عبارتند از:

هوش مصنوعی، یادگیری ماشینی و محاسبات شناختی

یکی از مزایای هوش مصنوعی استفاده از آنها برای اپلیکیشن های پیام رسان است. برای مثال شرکت هایی که از پشتیبانی تلفنی برای مشتریان خود بصورت 24 ساعته استفاده میکنند با بکارگیری یک “بات” که از فناوری هوش مصنوعی استفاده میکند میتواند جایگزین همه ی آن افراد شاغل شود. همچنین فناوری های تشخیص صدا میتواند سیستم ها را از راه دور فعال کند و نیازی به اپراتور نباشد.

ربات ها

مطالب زیادی در رابطه با جایگزینی انسان توسط ربات منتشر شده است. در جدیدترین تخمین مشخص شده است که 42 درصد مشاغل در آمریکا میتواند در آینده ای نزدیک توسط ربات انجام شود. در این شرایط کارجویان می بایست تحصیلات خود را بهبود ببخشند و به سمتی حرکت کنند که بتوانند در زمینه هایی مثل تحلیل و خلاقیت تجربه کسب کنند تا یک ربات T1000 روی صندلی محل کارشان ننشیند!

پرینتر سه بعدی

با رشد فناوری پرینترهای 3 بعدی مواد جدیدی نیز برای استفاده از این دستگاه ها بوجود آمد و این امر صنایع تولیدی را در معرض تعطیلی قرار میدهد. مثلا اگر در خط تولید یک خودرو سالها برای قسمتی از بدنه آن از یک نوع فلز یا پلاستیک خاص استفاده میشد از آن پس شرکت میتواند از پرینتر سه بعدی برای ساخت آن استفاده کند و عملا ده ها نفر بیکار میشوند و یک تا دو نفر اپراتور پرینتر سه بعدی خواهند ماند. طراحان پس از خلق طرح خود در کامپیوتر به سرعت از طریق پرینترهای سه بعدی در منزلشان، آن را به واقعیت تبدیل میکنند و از رجوع به صنعتگران بی نیاز خواهند ماند.

واقعیت مجازی

با ظهور هدست Vive شرکت HTC  و PlayStation VR شرکت سونی عملا فناوری واقعیت مجازی به “واقعیت” نزدیک شده است. و شما میتوانید تماشای فیلم، انجام بازی ، رفتن به کنسرت یا استادیوم فوتبال، قرار ملاقات و حتی روابط جنسی را فقط با یک هدست تجربه کنید.

اینترنت اشیا

اینترنت اشیا (IoT) نوعی شبکه اینترنتی از دستگاه ها، وسایل حمل و نقل، ساختمان ها و هر چیز ممکنی است که میتواند به اینترنت متصل باشد و از طریق موبایل، تبلت یا کامپیوتر کنترل شود. تکنولوژی اینترنت اشیا در کارت های اعتباری یا کارت های شناسایی در سطوحی میتواند باعث بیکاری و از دست رفتن شغل افراد شود.

iot-graphic

تجزیه و تحلیل داده های کلان

هر کسب و کاری در هر زمینه ای برای موفقیت سازمان خود احتیاج به یک سری اطلاعات کلان دارد. این بدان معنی است که کارمندان در این سازمان ها باید از اساس تحلیل داده های کلان آگاهی داشته باشند. به علاوه روز به روز نرم افزار های تحلیل اطلاعات کاربرپسند تر میشوند و هرکسی میتواند معانی و مفاهیم و نتایج خروجی از اطلاعات را تحلیل کند. در این شرایط هر فردی که دانش تحلیل اطلاعات کلان را داشته باشد شانس بیشتری برای بقا در شغل خود خواهد داشت.

 

با تفاسیر بالا چگونه یک کارمند میتواند در شغل خود باقی بماند؟

بهترین کار اینست که فرد با تکنولوژی های جدید کنار بیاید و عضو گروه هایی باشد که اهل تحقیق و جستجو هستند و برای یادگیری کار با تکنولوژی های جدید تلاش کند. در آن حالت اگر نوعی تکنولوژی سبب تاثیر مستقیم روی جایگاه شغلی فرد داشت او آماده خواهد بود و برای سازمان خود نیز مفید است.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 2 =