سوپر آلیاژ چیست؟

سوپر آلیاژ ها در استفاده از قطعاتی که در دمای بالا کار میکنند بسیار مهم هستند. بنابراین به سوپر آلیاژها، آلیاژهای ضد حرارت یا دما بالا نیز میگویند.

خواص سوپر آلیاژها

سوپرآلیاژ ها مقاومت خوبی در برابر خوردگی، خستگی حرارتی و مکانیکی، شوک مکانیکی و حرارتی، خزش و سایش در دمای بالا دارند.

موارد استفاده از سوپر آلیاژ ها

در قطعات داخلی موتورها، موتور های موشک، ابزار آلات و قالب هایی که در دمای بالا کار میکنند و همچنین در صنایع شیمیایی و فوتوشیمیایی بسیار کاربرد دارند.

matitanium_420x280

ترکیبات سوپر آلیاژ ها

در این آلیاژ ها از آهن ، نیکل و روی به عنوان فلز پایه استفاده میشود و فلزاتی از قبیل نیکل، کروم ، کبالت و مولیبدن به عنوان ترکیبات عمده به آنها اضافه میشود. اغلب سوپرآلیاژ ها دارای حداکثر دمای کاری 1000 درجه سانتیگراد هستند که برای ساخت یاتاقان ها استفاده میشوند.

سوپرآلیاژ با فلز پایه آهن از 32 تا 67 درصد آهن، 15 تا 22 درصد کروم و 9 تا 38 درصد نیکل تشکیل شده است.

سوپرآلیاژ با فلز پایه کبالت عمدتا از 35 تا 65 درصد کبالت و 19 تا 30 درصد کروم و حداکثر 30 درصد نیکل تشکیل شده است. این نوع از سوپرآلیاژ شباهت ظاهری زیادی با سوپرآلیاژ با فلز پایه نیکل دارد اما به اندازه آن استحکام حرارتی ندارد.

سوپرآلیاژ با فلز پایه نیکل در قطعات بسیار زیادی استفاده میشود و پرکاربرد است. این سوپرآلیاژ از 38 تا 76 درصد نیکل، حدود 27 درصد کروم و 20 درصد کبالت تشکیل شده است. این گروه از سوپرآلیاژ به سری های اینکونل، هاستلوی، رنه، نیمونیک، آسترولوی و واسپالوی تقسیم بندی میشود.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × یک =