بهترین دوره ها بعد از گرفتن مدرک مهندسی مکانیک

بهترین دوره ها بعد از گرفتن مدرک مهندسی مکانیک

آیا شما یه تازگی مدرک مهندسی مکانیک خود را دریافت کرده اید و به این فکر هستید که در قدم بعد چه کنید؟ یا اینکه شما دانشجوی سال آخر مکانیک هستید و برای شغل آینده خود نگرانی دارید؟ این مقاله پاسخ این سوالات را خواهد داد.

برای پاسخ به این سوالات باید گفت که بستگی به علایق شما دارد و اینکه شما بیشتر به چه شاخه هایی از این رشته علاقه مندید. همچنین بستگی به مقدار زمانی است که میخواهید صرف یادگیری بیشتر کنید. بنابراین این دوره های آموزشی به دو دسته تقسیم میشود؛ دوره های کوتاه مدت و دوره های بلند مدت.
دوره های آموزشی کوتاه معمولا بین سه تا شش ماه زمان یادگیری نیاز دارد و دوره های آموزشی بلند بین شش ماه تا دو سال به بالا.

دوره های آموزشی کوتاه مدت

CAD,CAM  و CAE : طراحی به کمک کامپیوتر (CAD)، تولید به کمک کامپیوتر (CAM) و مهندسی به کمک کامپیوتر (CAE) نامیده میشود. گذاراندن این دوره ها مهندسین را قادر می سازد که بتوانند به کمک کامپیوتر محصولات صنعتی را طراحی،تحلیل و تولید کنند. این دوره ها یکی از اساسی ترین دوره ها برای بعد یا هنگام تحصیل میباشد و در بین دانشجویان بسیار محبوب و فراگیر هستند.

PLC: بیانگر کنترلر های منطقی قابل برنامه ریزی (programmable logic controller) است. گذارندن دوره های PLC مهندسان را قادر میسازد تا بتوانند فرآیند هایی در صنایع اتوماسیون از قبیل بازوهای رباتی مونتاژ و قید و بست ها را برنامه ریزی کنند. دانشجویانی که دوره های آموزش PLC را میگذرانند فرصت های شغلی بسیاری را بدست خواهند آورد.

دوره های آموزشی بلند مدت

این دوره ها به فارغ التحصیلان کاردانی مکانیک و دیپلمه های فنی حرفه ای پیشنهاد میشود. برخی تخصص هایی که برای این افراد مناسب میباشد به شرح زیر است:

 • مکانیک جامدات
 • مکانیک سیالات
 • مکاترونیک
 • نانوتکنولوژی
 • مهندسی رباتیک

گذراندن این دوره ها صرفا برای افرادی مناسب است که خواهان راه اندازی کسب و کار هستند و شما تبدیل به فردی تکنیکال نخواهید شد. حتی میتوانید دوره های MBA را نیز بگذرانید. بسیاری از کارشناسان و متخصصان بر این باورند که داشتن مدرک مهندسی در مقابل گذارندان دوره های MBA فقط در یک شاخه برای پیشرفت شغلی مناسب است. به همین دلیل است بسیاری از مهندسان پس از دریافت مدرک شروع به مطالعه مباحث مدیریتی در حوزه فعالیتی خود میکنند.

برای انتخاب بهترین دوره های آموزشی شما ابتدا می بایست علایق خود را پیدا کنید و بدانید که در کدام حوزه بیشتر جذب میشوید. این شما هستید که خواهان یادگیری بیشتر هستید و انتظار دارید که وقت و انرژی و سرمایه گذاری که برای مطالعه و آموزش بیشتر کردید نتیجه بدهد. بنابراین بدون علاقه دست به انتخاب نزنید زیرا این علاقه است که باعث ماندن شما در مسیر خواهد بود. این را هم بدانید که گذراندن یک دوره آموزشی شغل آینده شما را تضمین نمی کند اما به هر حال شرکت ها همیشه به دنبال افرادی هستند که در رشته خود احاطه به اکثر مسائل داشته باشند.

 

2 دیدگاه ها

 1. فادی اصیل

  سلام من دانشجوی رشته مهندسی مکانیک هستم از اینکه سطح دانشگاهم در حوزه کار عملی ضعیفه نگرانم که بعد از فارغ التحصیلی ان کارایی و کاربردی لازم را نداشته باشم، بی زحمت برای امثال بنده مقاله ای در مورد مهارت هایی که یک مهندس مکانیک در حوزه عملی نیاز دارد تا بتونه آنچه را که به طور تئوری یاد گرفته پیاده کنه دقیقا چی هستند .
  در واقع خسته شدیم اینقدر در مورد قدرت تجسم بالا و مهارت ارتباط بادیگران یک مهندس مکانیک شنیدیم و یک راهکار واقعی و عملی میخواهیم. ممنون بابت مقاله خوبتون

  Reply
  • فرشید

   درود. اگر شما در زمینه مورد علاقه خود بصورت تئوری قوی شوید اگر وارد مرحله عملی شوید با یک بار کار عملی آن مهارت را تقریبا کامل خواهید آموخت. در واقع تسلط تئوری پشتوانه کار عملی است و یادگیری آن را سرعت می بخشد ولی برعکس این قضیه یعنی اول عملی و بعد تئوری مستلزم زمان زیادی است.

   Reply

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 18 =