معرفی ربات های صنعتی

معرفی ربات های صنعتی

یک ربات صنعتی هم قد انسان میتواند به راحتی بارهای بیش از 100 پوند را بلند کند و آنها را به سرعت و با نرخ تکرارپذیری 0.006+/- اینچ جابه جا کند. علاوه بر این ربات ها میتواند بطور 24 ساعته و برای سالها بدون هیچ گونه آسیب دیدگی قطعات کار کنند. اگرچه ربات ها قابلیت این را دارند که دوباره برنامه ریزی شوند(مثل ربات های خط تولید خودرو) اما در بسیاری از موارد آنها با یک بار برنامه ریزی کارها را مکررا و با دقت بالا انجام میدهند.

ربات Fanuc

ربات شش محور شکل زیر حدود 60 هزار دلار قیمت دارد اما استقرار آن در کارخانه میتواند تا 200 هزار دلار هم هزینه بر باشد. بنابراین هزینه کل ربات تنها کسری از هزینه نصب آن است. این هزینه ها شامل ابزارهای مورد استفاده در ربات و همچنین هزینه برنامه ریزی آن نسبت به نوع فعالیت می باشد. به همین علت است که بازوهای رباتی در کارخانه ها به ندرت برنامه نویسی میشوند.معمولا اگر کارخانه ای بخواهد از یک ربات در نوعی فعالیت دیگر استفاده کند معمولا یک ربات جدید خریداری میکند.INT-RO-PR-M2000900L-L-1

شکل بالا نوعی خاص از ربات ها است که توسط شرکت Fanuc تولید میشود. این شرکت یکی از بزرگترین تولیدکنندگان این نوع از ربات ها است و تقریبا همیشه هم به رنگ زرد هستند. این ربات دارای شش درجه آزادی است . علت دارا بودن شش درجه آزادی در این ربات ها اینست که اجسام در فضا نیازمند شش نوع جهت حرکت هستند: طول، عرض و ارتفاع (x,y,z) و سه زاویه (roll, yaw, pitch).
اگر به تصویر با دقت نگاه کنید متوجه یک پیستون استوانه ای در کنار روبات خواهید شد. سیلندرها دارای فنرهایی هایی است که باعث می شود این روبات بتواند اجسام سنگینی را بلند کند.

ربات SCARA

رباتی که در شکل زیر مشاهده میکنید توسط شرکت Adept Technology ساخته شده است. Adept یکی از بزرگترین شرکت های تولید کننده ربات های صنعتی به ویژه ربات SCARA است. SCARA یکی از بازوهای رباتی اسمبل کننده است. این بازوی رباتی دارای سه درجه آزادی است که شامل حرکت روی x,y  و چرخش روی این صفحه می باشد. همچنین مفصل اصلی این ربات در جهت z هم حرکت میکند. این بازوی رباتی همچنین میتواند قطعات را با سرعت بالایی داخل بسته قرار دهد.

adept-scara-900

ربات کارتزین

دستگاه شکل زیر به عنوان ربات کارتزین شناخته میشود زیرا در جهت محورهای x,y,z حرکت میکند. این ربات برای کارهای بسته بندی و جاهایی که چرخش لازم نیست یا بسته قبلا چرخیده شده استفاده مبشود.

03c599bcaa

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + نه =