آیا ربات ها در آینده جایگزین شغل شما میشوند؟

آیا ربات ها در آینده جایگزین شغل شما میشوند؟

نگرانی درباره جایگزین شدن انسانها با ربات ها چیز تازه ای نیست اما رباتیک شدن صنایع باعث کاهش هزینه ها و افزایش سرعت و کیفیت محصولات نسبت به قبل شده است.

آیا ربات ها در 10 سال آینده جایگزین شغل شما میشوند؟

شغل هایی مثل مدیریت که نیازمند کار فکری و کمی خلاقیت می باشند احتمالا کمتر و یا شاید دیرتر از شغل های میان رده مثل اپراتورهای دستگاه یا کتابدارها جایگزین ربات ها شوند. اما تحقیقات جدید نشان میدهد که اغلب مشاغل دیر یا زود در شرکت ها و کارخانه ها میتوانند بصورت اتوماسیون عمل کنند حتی شغل های مدیریتی.

طی 200 سال گذشته دستگاهای نساجی مکانیکی جایگزین بافندگان، و خودرو ها جایگزین اسب ها شدند و کامپیوترهای شخصی نیاز ما را به تایپیست ها از بین بردند. پیشرفت های تکنولوژی کم کم باعث از بین رفتن برخی مشاغل شد و استاندارد زندگی ما را تغییر داد.
امروزه با ورود به عصر دیجیتال و رباتیک شدن صنایع هزینه های تولید کاهش پیدا کرده است و باعث شده بتوان با دست بازتری نسبت به قبل، در محصولات تغییرات ایجاد کرد. امروزه با استفاده از شکل دیگری از اتوماسیون به نام “هوش مصنوعی” میتوان شغل هایی که در گذشته پر خطر بودند مثل ربات های امداد و آتش نشان را انجام داد.بنابراین ما شاهد افزایش جایگزینی ربات ها با مشاغل انسانی هستیم.

براساس تحقیقات موسسه مک کنسی که در ماه نوامبر منتشر شد نشان میدهد که 95 درصد مشاغل در جهان در پنج سال آینده  نمی تواند با هوش مصنوعی و اتوماسیون جایگزین شود اما پیشرفت های تکنولوژی سرانجام جلوی آن را خواهد گرفت. براساس این تحقیق که در بین 2000 نوع فعالیت کاری در 800 شغل مختلف بررسی شده است نشان میدهد که 45 درصد از فعالیت های کاری میتواند بصورت اتوماسیون انجام شود و سبب تاثیر روی زندگی کارگران شود. همچنین 20 درصد از شغل های مرتبط با تحلیل مثل تحلیگران اطلاعات و گزارشات میتواند بصورت اتوماسیون انجام شود و باعث از بین رفتن مشاغل بسیاری برای افراد در آینده شود.

اما مقاله ای که در سال 2015 منتشر شده بیان می کند که انجام فعالیت های کاری بصورت اتوماسیون نه تنها باعث کاهش شغل نمیشود بلکه سبب افزایش آن نیز خواهد شد. این مقاله به این نکته اشاره میکند که در سالهای بین 1980 تا 2010 تعداد دستگاه های خودپرداز بانک ها در آمریکا افزایش زیادی داشت که همین امر باعث افزایش تعداد کارمندان بانک ها شد. دستگاه های خودپرداز، بانک ها را از استخدام فردی برای پرداخت وجه بی نیاز کرد اما از طرفی به منظور تعمیر و نگه داری سیستم خودپرداز و تجهیزات کامپیوتری و مخابراتی آن، بانک ها را ملزم به استخدام نیروی کار کرد.

این مقاله سرانجام توصیه میکند که در این عصر، پیشرفت تکنولوژی به سرعت روی ما تاثیر خواهد گذاشت. بنابراین برای موثر بودن بهتر است نیازهای روز را درک کرده و متوجه باشیم که پیشرفت تکنولوژی چگونه و در چه جهتی حرکت می کند و برای باقی ماندن در فضای رقابتی انعطاف پذیری لازم را داشته باشیم.

منبع: industryweek

1 دیدگاه

  1. رضا

    یک مقاله ای تو huffington post زده بود از 50 تا 80 درصد شغل ها تا 2030 میرن خونه! داروساز راننده، وکیل و …

    Reply

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 17 =