GD&T چیست؟

نقشه ی یک قطعه حالت ایده آل آن قطعه می باشد بطوریکه در حالت کلی به دلیل وجود عیوب و خطا در تولید و فرآیندهای بازرسی یک قطعه نمیتواند صد در صد از لحاظ ابعاد و اندازه و صافی سطح و… کاملا منطبق با نقشه خود باشد.
مهم ترین جنبه در طراحی ایجاد فرآیندی است که بتواند تا جای ممکن از ایجاد شدن خطا از طرح تا تولید جلوگیری کرده و مقدار مجاز انحرافات را مشخص کند.

GD&T مخفف Geometric dimensioning and tolerancing است که یک زبان نمادین در نقشه کشی و مدلسازی برای تعریف انحراف های مجاز طرح می باشد. زبان GD&T دربرگیرنده ابعاد و اندازه، تلرانس ها، نمادها، تعاریف، قوانین و الزامات به منظور ایجاد ارتباط دقیق با تولیدکننده و یا تغییرات در اندازه ، موقعیت، چرخش و یا شکل طرح می باشد. این زبان طراحان را قادر می سازد که براساس طرح  خود، منظورشان را به دیگران منتقل کنند. تولید کنندگان با استفاده از این زبان قادرند نیازهای محصول را برای تولید آن در نظر بگیرند.

ASME Y14.5M-1994

استانداردهای ASME و ISO هردو جزو استانداردهایی هستند که از GD&T استفاده میکنند. استاندارد  ASME اغلب توسط شرکت های آمریکایی و استاندارد ISO توسط شرکت های اروپایی و بین المللی استفاده میشود. این استاندارد ها هرساله مورد بازبینی قرار میگیرند بطور مثال GD&T Advisor نسخه 1.2 بر اساس استاندارد های زیر است:

• ASME Y14.5M-1994 Dimensioning and Tolerancing – Defines the usage and meaning of geometric tolerances and related topics

• ASME Y14.41-2003 Digital Product Definition Data Practices – Defines the rules for displaying of annotations on the design model

منبع:sigmetrix

 

1 دیدگاه

  1. monaco

    Great, thanks for sharing this article.

    Reply

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 2 =