عملکرد سیستم انتقال قدرت CVT

عملکرد سیستم انتقال قدرت CVT

CVT یا سیستم انتقال قدرت پیوسته مخفف عبارت continuously variable transmission می باشد که نوعی از سیستم انتقال قدرت اتوماتیک است که در مقابل سایر سیستم های انتقال قدرت اتوماتیک رایج، دارای قدرت بیشتر، مصرف سوخت کمتر و راحتی بیشتر است.

CVT چگونه کار می کند

سیستم های انتقال قدرت اتوماتیک رایج از مجموعه ای از چرخدنده ها تشکیل شده اند که هرکدام نسبت ها یا سرعت هایی را مهیا می کنند.این نوع از سیستم ها در موقعیت های مختلف، چرخدنده ها را به منظور فراهم ساختن نسبت مناسب تغییر میدهند: دنده های پایین تر برای شروع،دنده های میانی برای ایجاد شتاب و دنده های بالاتر برای سرعت بالا و کاهش مصرف سوخت.

اما در CVT چرخدنده وجود ندارد و آنها  با دو پولی با قطرهای مختلف جایگزین شده اند که هرکدام دارای شکلی مخروط مانند هستند که بصورت مخالف نسبت به هم نصب شده  و با یک تسمه فلزی به هم متصل شده اند. یکی از پولی ها به موتور متصل شده (شفت ورودی) و دیگری به چرخ های متحرک (شفت خروجی). هر پولی از دو قسمت تشکیل شده است که نیمی از هرکدام متحرک می باشد بطوریکه وقتی نیمی از پولی به قسمت دیگر نزدیک میشود تسمه ای که بین آنها قرار گرفته به سبب نزدیک شدن پولی ها باعث میشود خودرو به دنده بالاتر تغییر  یابد و عکس این اتفاق برای شیفت شدن به دنده های پایین تر روی میدهد.

عملکرد سیستم CVT

مزایای CVT

موتور در همه سرعت ها یک مقدار قدرت ثابت صرف نمی کند زیرا این نوع سیستم دارای چرخدنده نیست تا مقدار ثابتی از گشتاور موتور را به مقدار متغیر تبدیل کند. سیستم CVT میتواند سرعت خروجی موتور را به منظور دستیابی به بیشترین قدرت یا بیشترین کاهش مصرف سوخت تغییر دهد که این امر سبب میشود در این نوع سیستم شتاب بیشتری در مقایسه با دیگر سیستم های انتقال قدرت خودکار یا دستی ایجاد شود.

سیستم انتقال قدرت CVT در خودروی آئودی: پولی هایی با قطر قابل تغییر جایگزین چرخ دنده ها شده اند.

معایب CVT

بزرگترین ایراد سیستم انتقال قدرت CVT اینست که سبب میشود موتور در هر سرعتی دور بگیرد به همین سبب صداهای عجیبی از جانب کاپوت به گوش میرسد که به دلیل تغییر مرتبه سرعت است که این صداها بیشتر شبیه صداهایی است که در گیربکس های دستی به دلیل مشکلات درگیر شدن کلاچ بوحود میاید اما در سیستم CVT این نوع صداها طبیعی است.
مقدار قدرتی که سیستم های CVT میتوانند بکارگیرند،مقداری محدود است و این امر نگرانی هایی را بابت قابلیت اطمینان در طولانی مدت ایجاد کرده است اما تکنولوژی های جدید باعث شده روز به روز این وع سیستم ها توانایی انتقال قدرت بیشتری پیدا کنند.شرکت نیسان بیش از یک میلیون خودرو با سیستم CVT در جهان در اختیار دارد و معتقد است که سیستم هایش در مقایسه با سیستم انتقال قدرت دستی قابل رقابت می باشند.

رانندگی خودرویی با سیستم CVT

کنترل سیستم CVT شبیه سیستم انتقال قدرت خودکار است؛ با دو پدال گاز و ترمز و الگوی دنده نیز براساس P-R-N-D-L می باشد. وقتی شما با خودرویی با سیستم CVT رانندگی می کنید متوجه تعویض دنده نخواهید شد.
بسیاری از مردم ممکن است در وهله اول هنگام استفاده از این نوع خودرو ها به دلیل صدای آن دچار نگرانی شوند. وقتی شما پدال گاز را در این نوع خودروها با شدت فشار میدهید دور موتور به شدت بالا میرود که این طبیعی است زیرا موتور با تنظیم سرعت دور موتور، سبب ایجاد گشتاور میشود.

منبع cars.about

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + بیست =